Wszystko co powinieneś wiedzieć o barterze

Barter to rodzaj wymiany handlowej, w której jedno dobro lub usługa są wymieniane w zamian za inne, którego wartość jest uznawana za podobną. Jest to rodzaj handlu niepieniężnego opartego na idei wzajemności i użyteczności wytworów ludzkiej działalności.

Pochodzenie i definicja pojęcia

Barter jest jedną z pierwszych form handlu ustanowionych przez starożytne cywilizacje. Jednak jego początki sięgają czasów prehistorycznych, a nawet neolitu. Wymiana towarów pozwalała bowiem na wcześniejszy rozwój działalności produkcyjnej i rolnictwa. W istocie jest to rodzaj wymiany oparty na handlu nadwyżką wytworzoną w jednej działalności, która może być przydatna w innej.

Początki barteru sięgają 6000 lat p.n.e. na Bliskim Wschodzie, na obszarze Mezopotamii. Z cywilizacji, które korzystały z tego systemu i prosperowały, można wymienić Fenicjan, Babilończyków i Egipcjan. Cywilizacje te stosowały jednak taką formę handlu, która uwzględniała również wartość metali szlachetnych jako źródło wymiany na dobra robocze i wszelkiego rodzaju zasoby. Następnie powstały pieniądze, takie jakie znamy dzisiaj. Poznaj ich historię tutaj: https://www.numizmatyka.pl/ogolna-historia-pieniadza-to-ciekawe

Zalety barteru

Istnieje wiele powodów, dla których gospodarka barterowa lub możliwość wymiany jest korzystna. Mogą wystąpić sytuacje, w których gotówka nie jest łatwo dostępna, ale towary lub usługi są.

Barter pozwala ludziom uzyskać to, czego potrzebują, za pomocą tego, co już posiadają. Jeśli, na przykład, osoba potrzebuje desek, ale nie ma funduszy na ich zakup, to może być w stanie użyć systemu barterowego do zaspokojenia swoich potrzeb – na przykład, wymieniając meble, których nie potrzebuje na potrzebną tarcicę. Taka transakcja, oczywiście, musi być wynegocjowana przez obie strony. Jest to wzajemny, korzystny dla obu stron układ, który nie obejmuje wymiany gotówki lub innego środka pieniężnego (np. karty kredytowej).

Wady barteru

Problemem gospodarki barterowej jest jej nieefektywność. Pierwszym potencjalnym problemem jest – używając powyższego przykładu – osoba poszukująca desek może nie być w stanie znaleźć dostawcy desek, który potrzebuje czegoś, co może dostarczyć osoba poszukująca desek.

Drugi potencjalny problem pojawia się przy próbie zagwarantowania uczciwej wymiany. Jak obliczyć, na przykład, sprawiedliwy kurs wymiany jajek na telewizor? Gospodarka pieniężna sprawia, że wymiana dóbr i usług jest łatwiejsza do opanowania.